KRUG na prijatelstvo- nie vo nashiot KRUG !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FRUSTRACIJA-PRIVREMENA ILI TRAJNA

2 posters

Go down

FRUSTRACIJA-PRIVREMENA ILI TRAJNA Empty FRUSTRACIJA-PRIVREMENA ILI TRAJNA

Пишување  CUCI Пон Сеп 15, 2008 11:05 am

FRUSTRACIJATA e vnatresna sostojba na organizmot a ne na nadvoresniot uslov no postoenjeto prepreka ne sekogas znaci frustracija-mala prepreka ne mora da vrodi frustracija .Spesificno e deka moze da se javi i bez nadvoresna prepreka.COVEKOT moze da si zamisli pre4preka so sto ke go blokira ostvaruvanjeto na postavenata cel i ke dovede do vistinska frustracija .Psiholoskata sostojba vo koja se naoga covekot koga e popreceno zadovoluvanjeto na negovite potrebi se narekuva situacija na frustracija .
CUCI
CUCI
Administrator
Administrator

Број на мислења : 33
Join date : 2008-02-21
Местолокација : DRZAVA AERODROM

Вратете се на почетокот Go down

FRUSTRACIJA-PRIVREMENA ILI TRAJNA Empty Re: FRUSTRACIJA-PRIVREMENA ILI TRAJNA

Пишување  MACA Вто Сеп 16, 2008 5:54 pm

CUCI напиша:FRUSTRACIJATA e vnatresna sostojba na organizmot a ne na nadvoresniot uslov no postoenjeto prepreka ne sekogas znaci frustracija-mala prepreka ne mora da vrodi frustracija .Spesificno e deka moze da se javi i bez nadvoresna prepreka.COVEKOT moze da si zamisli pre4preka so sto ke go blokira ostvaruvanjeto na postavenata cel i ke dovede do vistinska frustracija .Psiholoskata sostojba vo koja se naoga covekot koga e popreceno zadovoluvanjeto na negovite potrebi se narekuva situacija na frustracija .

Znaci celosno se soglasuvam so mislenjeto na CUCI, sega ke go potkrepam toa so eden primer. Znaci na eden maz mu se bendisuva nekoja zena. Arno ama zenata ne go bendisuva toj maz ili e vljubena vo drug maz. Sega sto se slucuva, onoj sto ja posakuva zenata e frustruiran oti ne moze taa da bide negova. Nemoznosta da bide so taa zena za nego e prepreka. Frustruiraniot moze da ja voznemiruva zenata, da i zvoni po telefon, da ja zamoruva na najrazlicni nacini, zatoa sto smeta deka taa e pricina poradi koja toj ne moze da si zadovoli nekoi svoi potrebi.
MACA
MACA
Moderator
Moderator

Број на мислења : 5
Join date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот