KRUG na prijatelstvo- nie vo nashiot KRUG !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Правник, колку гордо звучи!

2 posters

Go down

Правник, колку гордо звучи! Empty Правник, колку гордо звучи!

Пишување  Kiki2008painter Саб Јун 21, 2008 5:46 pm

Правник! Колку гордо звучи, нели? Обиди се да бидеш правник, па после кажи ми колку е горда таа професија. Цел живот треба да се посвети ако се сака да се биде добар правник. Тоа значи, да немаш дечко, да не можеш да имаш никаков приватен живот. Па, се има своја цена, ако се сака да се постигне нешто во животот мора да се жртвуваат некои работи, да се откажеш од се во животот, а да се има дечко не доаѓа предвид. Еве, јас ја жртвував младоста, тие 20, 21, 22, 23 и додека не завршив Правен факултет на 26 години не се сеќавам што биле тие години, не сум само јас, на сите им е така, тој период засекогаш ќе остане празнина во животот. И, уште учам за правосуден испит со исто темпо мислам мојот вистински живот ќе почне после тој испит. Не се жалам, мило ми е што постигнав нешто во животот. Чудна работа, колку го разбирам правото, а бре љубовта воопшто не ја разбирам, не знам што значи да се сака некој зашто никогаш не сум го доживеала тоа чувство и никогаш сум немала дечко. На патот кон успехот ме следи осаменоста. Поздрав! Кики2008паинтер. Smile

Kiki2008painter

Број на мислења : 7
Join date : 2008-05-25
Age : 44
Местолокација : Macedonia

Вратете се на почетокот Go down

Правник, колку гордо звучи! Empty Re: Правник, колку гордо звучи!

Пишување  MACA Нед Сеп 14, 2008 11:35 pm

tocno e deka za da se zavrsi praven falkutet, treba da se otkzes od mnogu raboti. fakultetot bara temelno ucenje i celosna posvetenost. no sepak ne znaci ako studiras deka mora da se lisis od nekoi raboti vo zivotot. sum studirala i sum setala. sum imala i decko. niti drugarkite odnosno prosetkite so niv, a uste pomalku deckoto ne mi smetale da go zavrsam fakultetot. ako saka covek moze planski da si go organizira denot i da najde vreme i za ucenje i za setanje. sepak za nekoi raboti se soglasuvam so kiki, deka pravnikot cel zivot mora da uci zatoa sto sekoja promena na zakonite ili donesuvanjeto na novi zakoni mora da mu bide poznata na eden pravnik. iskreno kiki se nadevam deka ke si go sredis zivotot i moze vo medjuvreme ke pronajdes momce sto ti odgovara. znaes kiki pravilata sto vazat vo pravniot sistem na edna zemja ili poveke zemji mozes da gi naucis, no... vo ljubovta ne mozes da baras nekoi tocno i konkretno utvrdeni pravila i normi. ljubovta e nesto sto ne moze da se regulira so zakon. a da brakot se regulira so zakon, ama zakonot ne moze da mu pomogne nekomu da ima sreken i uspesen brak.
MACA
MACA
Moderator
Moderator

Број на мислења : 5
Join date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот