KRUG na prijatelstvo- nie vo nashiot KRUG !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makedonska Srednovekovna Knizevnost

Go down

Makedonska Srednovekovna Knizevnost Empty Makedonska Srednovekovna Knizevnost

Пишување  Darko Donchev Сре Фед 20, 2008 7:39 pm

SV.KIRIL I METODIJ

Kiril i Metodij se osnovopoloznici na slovenskata pismenost i kultura. Za zivotot i dejnosta na slovenskite prosvetiteli najgolem broj podatoci dobivame od delata Panonski legendi, Klimentovoto bitie od Teofilakt, Klimentovoto bitie od Homatijan, O’pismeneh od Crnorizec Hrabar.

Konstantin koj podocna za zamonahuva i go dobiva imeto Kiril e roden 826 ili 827 godina. Ushte kako mal projavil naklonost kon naukata, i svoeto obrazovanie go steknal vo Carigrad vo prochuenata Magnaurska {kola. Po zavrshuvanjeto na shkoluvanjeto ja prima dolznosta na uchitel po filozofija i bidejki mnogu se istaknuval dodeka ja vrshel ovaa dolznost go dobil epitetot Filozof, koj ke stane nerazdelen del od negovoto ime.

Kako visoko obrazovana lichnost na Kiril ke mu bidat dodeluvani mnogu teshki i odgovorni zadachi od strana na vizantiskiot dvor. Najprvo bil ispraten vo misija kaj Saracenite (Arapite) vo Bagdad, koja kako i Hazarskata i Moravskata misija pretstavuvale del od politichkata programa na Vizantija, chija osnovna cel e da gi hristijanizira Saracenite, Hazarite, Moravskite Sloveni, Bugarite, Rusite i drugite narodi na istok i sever od Vizantija i da im ja nametne vizantiskata crkovna vlast.
Darko Donchev
Darko Donchev
Administrator
Administrator

Број на мислења : 23
Join date : 2008-02-18
Age : 37
Местолокација : Reims-France

https://krug.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот