Albert Kami

Go down

Albert Kami Empty Albert Kami

Пишување  Darko Donchev on Сре Фед 20, 2008 10:23 pm

Албер Ками (фр. Albert Camus) (7 ноември, 1913 – 4 јануари, 1960) бил француски автор и философ кој зеде Нобелова награда во 1957. Често асоцира на егзистенцијализмот и пред се ја одбиваше таа асоцијација, како што напиша во неговиот есеј „Бунтовникот”, целиот негов живот беше посветен против философијата на нихилизмот. Неговата најважна реченица за иднината беше: „Сите ние, кои се наоѓаме среде уништување, се подготвуваме да ги обележиме границите на нихилизмот. Но само неколку од нас го знаат тоа”. Ками преферираше да биде познат како човек мислител, отколку како член на училиште или идеологист. Тој преферираше свои лични идеи. Во едно интервју во 1945, Ками одбиваше секакви идеолошки асоцијации: „Не, јас не сум егсистенцијалист. Сартре и јас бевме секогаш изненадени кога гледавме дека нашите имиња се поврзани...”. Во неговата колекција од есеи „Венчавања” тој напишал дека е грчки син. Ками беше вториот млад добитник на Нобеловата награда за литература(после Радјард Киплинг) кога тој стана првиот роден Афрички писател да ја прими наградата во 1957 година. Тој најкратко уживаше во својата награда, бидејки загина во сообракајна несрека само 3 години по земањето на наградата.

Идеите на Ками за апсурдот:
Во неговите есеи Ками презентира две дуолизми:среката и тагата, темнината и светлината, живото и смртта, итн. Во митот овој диализам станува парадокс:Ние ги вреднуваме нашите животи и егзистенции, но во исто време знаеме дека евентуално можеме да умреме и нашите настојувања се бесмислени. Се додека можеме да живееме со дуализам(јас можам да прифатам периоди на несрека, затоа шѕо знам дека искуството на срека ке дојде), ние не можеме да живееме со парадоксот (ислам дека живот мој е од големо значење, но исто така не е од големо значење). Во митот Ками беше заинтересиран како ние го искосуваме апсурдот и како живееме со него. Нашиот живот мора да има смисла за нас за да го вреднуваме. Ако прифатиме дека живото нема значење и не го вреднуваме, зар не треба да се самоубиеме? Мерсо, херојот на апсурдот од ”Странецот” е убиец кој одговарал за своето злосторство. Разбирањето на Ками за апсурдот промовира јавни дебати.

“Ако ништо нема значење можеби си во право, но овде сепак постои нешто што има значење”. Второто писмо до германскиот пријател, декември 1943 година
Darko Donchev
Darko Donchev
Administrator
Administrator

Број на мислења : 23
Join date : 2008-02-18
Age : 33
Местолокација : Reims-France

http://krug.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот